1. A piros és a fekete gondot okozhat, ezért osztályozzon színek szerint
A ruhaneműt gondosan, színek szerint osztályozni kifizetődő, hacsak nem vágyik batikolt holmira. Általában elmondható, hogy a fekete és a piros szín a legproblémásabb, és számolhatunk azzal, hogy néhány mosást követően is színezhetnek az ilyen színű darabok. Azt, hogy engedik-e a színüket, egy egyszerű teszt segítségével megállapíthatja a ruhanemű vízbe mártásával. A színezés enyhítésére válasszon egyszerű trükköt ecettel. Mosáskor egy másik módszert is alkalmazhat - a színfogó kendőt. Utolsó esetben megoldást jelenthet a véletlenül befestett ruhához való folteltávolító.
A ruhaneműket így válogassa szét színek szerint:
- tiszta fehér és főként világos színek (ahogy pl. a világos rózsaszín vagy a fakósárga stb.)
- fekete és sötétkék (a szaténból és farmeranyagból készült termékek százszázalékosan engedni fogják színüket)
- piros, narancssárga, sötét rózsaszín
2. A ruhakupacot anyaguk szerint is válogassa szét
A nyomott mintás vagy a rongálódásra érzékeny (szatén) ruhadarabokat mindig mossa kifordítva. Ez gyakran a pamutnak is előnyére válik, ha el szeretnénk kerülni a bolyhosodást. A mosógépen válassza az anyagnak megfelelő programot, a mosási hőmérsékletet pedig csökkentse. A mosószerek zöme kiválóan mos alacsonyabb hőmérsékleten is, ez nemcsak pénztárcakímélő módszer, de a ruhák minőségét is hosszabban megőrzi. Az erősebben szennyeződött ruhadarabokat jó, ha előre áztatjuk, vagy előmosást állítunk be a mosógépen.
A szennyest a mosási programok szerint így válogassuk szét:
- pamutruhák
- szintetikus anyagok
- finom ruhanemű: bugyik, melltartók, funkcionális ruházat, éjszakai luxusfehérnemű csipkével, szaténpizsama, hálóingek és köntösök, fürdőruhák stb.
- vászon és fleece
- ágynemű
3. Ne becsülje alul a mosószerek megválasztását
Vigyázzon az univerzális mosószerekkel, részletesen tanulmányozza, nem tartalmaznak-e fehérítőt - ezek ugyanis a színes ruhák kifakulását okozhatják. Ildomos minimum kétfajta - a színes (és fekete) és a fehér ruhaneműhöz való - mosószert használni A finom ruhaneműkhöz a speciális folyékony mosószerek felelnek meg. A fekete ruhákhoz való mosószerek színvédő összetevőket tartalmaznak, így a fekete színű ruhadarabok sokáig olyanok maradnak, akár az új.
4. A funkcionális darabok és a fehérnemű számára az öblítő tabu
Az öblítő tartósan megsérthet, és így tönkreteheti a finom szálakat. Ezért hagyja ki csipkenemű, funkcionális ruházat, fürdőruha vagy más, elasztánt tartalmazó ruhadarabok mosása esetében.
5. Ó, azok a foltok
Folttisztításra használjon kifejezetten erre a célra létrehozott mosószereket, gondosan olvassa el a használati utasításokat. A gyártó által ajánlott használati időtartamtól eltérő, hosszabb használati idő elvékonyíthatja az anyagot vagy megváltoztathatja a színét. A folteltávolítók használhatóak a gépi mosással egyszerre is. A folteltávolításhoz ideális természetes tisztítószer az ecet.
6. Ruhaszárításhoz a szárítókötél a legjobb választás
A finom szövetek nem valók a szárítógépbe. Ezeket jobb széthajtogatva vagy függőlegesen szárítani ezeket. Vigyázzon a közvetlenül a napon történő szárítással - ez csak a fehér színű daraboknak kedvez, a többi szín kifakulhat.
Jarka az ALOTEX.hu-ból